Serra Menekay ve Tarihiy Romanlar Suhbetinde Oldıq

 

ATO Congresiumda devam etken 20-inci Ankara Kitap Yarmalığında, “Galeati” yayıncılığı tarafından 2024 senesi Çeçek ayınıñ 28-de, Bazar künü “Serra Menekay ve Tarihiy Romanlar” adlı suhbet teşkil etildi.

Suhbetke İdare Heyetimizniñ azası ve Qırım Vaqfınıñ  reisi Tuncer Qalkay ile Şefika Gaspralı Qadın Teşebbüsi adına Necla Qalkay qatıldı.


İmza

 

Aralarında “Aluştadan Esken Yeller” ve “Şefiqa” da bulunğan on bir kitapnıñ yazıcısı olğan  İdare Heyetimizniñ azası Serra Menekay kitaplarınıñ hepisi haqqında bir suhbet keçirildi. Faaliyetlerinden herhangi bir kelir almağanını ve bu yönelişte bir beklentisi olmağanını ifade etken Menekay, tarihte pek ehemiyetli yer tutqan ancaq  ehemiyeti nisbetinde bilinmegen şahsiyetlerni künümizge taşımanıñ yanında kelecek nesiller ile tanıştırmaqnıñ eñ tesirli yollarından biriniñ de qaydğa keçirmekten, yani yazmaqtan keçkenini ifade etti.Sohbet detayı

Demokratik saylavlar neticesinde seçilgen ilk qadın millet vekillerinden olğan Şefiqa Gaspralınıñ hayatı mevzusı olğan “Şefiqa” romanındaki heyecannıñ devam etmesi ile Pınar Ayhan ile birlikte sahnalaştırğanları “Mızraq Turuşlı Qadınlar” adlı muzıkal kösterüvlerine de diqqat çekildi.


Sohbet konukları

Milliy Mücadelede romanlarınıñ mevzusı olğan qahramanları da suhbette söz yürsetilgen Serra Menekay öz ailesiniñ tarihine mevzu olğan “Aluştadan Esken Yeller”ni añlatırken, Rusiye Qızılordu Horosınıñ Türkiyede yapmağa planlaştırğan turnesiniñ, romanında bahs etilgen ve ailesiniñ bir bölüminiñ doğrudan maruz qalğan 18 Mayıs 1944 Qırımtatar Sürgüniniñ 80-inci yıldönümi olğan 18 Mayıs 2024 tarihine teñ ketirilmesinde art niyet olmamasınıñ mümkün olmağanını bildirdi.


İmza standı

Tarih bilgisiniñ ve tarih bilinçiniñ oturmağanında bu tür tedbirlerniñ yaramay niyetli de olaraq qolayca yapılabilgenini bildirgen Menekay, tarihiy kerçeklerni ortağa çıqarmaq içün de yazmaqnıñ ehemiyeti haqqında ayttı.

Suhbetniñ soñunda “Galeati” yayıncılıqnıñ yarmalıq alanındaki stendine keçken Serra Menekay oquyıcılarına kitaplarını imzaladı.

 

 

 

Pin It
  • Gösterim: 40